Perede lood

Peredes, kus kasvavad HIV-positiivse diagnoosiga lapsed, tuntakse põhiliselt puudust lihtsatest igapäevastest laste kasvamise ja arenguga seotud tarbeesemetest nagu ilmastikule sobivatest riietest ja jalanõudest ning õppe- ja huvitegevusega seotud vahenditest. On ka peresid, kus ei ole võimalik soetada lastele heaks uneks pehmet tekki ja patja ning voodipesu. Ka ei ole paljudel HIV tõttu haavatavatel peredel olnud võimalik osaleda üle Eesti toimuvatel vahvatel suvistel pereüritustel.

Kahjuks tunnevad paljud HIV-positiivse diagnoosiga inimesed materiaalsete puuduste kõrval veel ka ühiskonna poolset tõrjutust ja hukkamõistu. Need pered vajavad psühholoogilist nõustamist ja tuge haigusega toimetulekuks. 

____________________________________________________________________________

Семьи, в которых растут дети с ВИЧ-положительным статусом, в основном страдают от нехватки обычных повседневных вещей, которые приходится менять по мере роста и развития ребенка, таких как одежда и обувь по погоде, а также принадлежностей для учебы и хобби. Есть даже семьи, которые не могут позволить себе приобрести мягкое одеяло и подушку, а также постельное белье, чтобы ребенок хорошо спал. Кроме того, многие семьи, уязвимые из-за ВИЧ-инфекции, не имеют возможности принять участие в увлекательных летних семейных мероприятиях, проходящих в Эстонии.

 

К сожалению, многие люди с диагнозом ВИЧ, помимо материальных затруднений, испытывают также отторжение и осуждение общества. Такие семьи нуждаются в психологических консультациях и помощи, чтобы справиться с болезнью.

11-aastane poiss  kasvab  vanavanemate juures, kuna mõlemad tema vanemad surid kaks aastat tagasi AIDSi. Vanemate kiiresti halvenenud tervise tõttu elas laps juba mõnda aega enne vanemate surma vanavanemate juures. Ka poisil on HIV, mille ta sai sündides oma HIV-nakkusega emalt. Vanavanematel tuleb nüüd hakkama saada vägagi paljude probleemidega, mis on seotud pojapoja HIV-nakkuse ja vanemate kaotusest traumeeritud psüühikaga, aga samuti kasvava lapse suurenevate vajadustega, mida kahe väikese pensioniga ei suudeta kuidagi katta. Vanaema igapäevaste murede hulka kuuluvad lapselapse sagedased viirushaigused, mis võivad olla seotud HIV-st tingitud õrnema immuunsüsteemiga  ning jälgimine, et laps võtaks iga päev oma ravimeid, mis hoiavad HI-viirust kontrolli all. Poisil on vanemate kaotusest traumeeritud psüühika, mis väljendub hirmus üksi koju jääda ja üksi magada. Loomulikult püüavad vanavanemad teha parimat, mis nende võimuses, kuid puudu jääb nii oskustest, teadmistest kui ka rahast. Vanaema tunnistab, et tema eas pole enam jõudu ega ka vajalikke teadmisi olla pojapojale piisavaks toeks ning on mures,  et sellest võivad omakorda alguse saada uued probleemid. Lapse enda suurim soov ja unistus oli  saada endale  arvuti.

GSK aitas selle lapse unistusel täituda ja  kinkis  talle jõuludeks arvuti, kuvari, kõlarid, kõrvaklapid ja arvutimängu

_______________________

Lasteaiaealine Ida-Virumaa poiss, kes on sündinud HIV-positiivselt emalt saadud HIV-nakkusega. On pere noorim laps, suuremad õde ja vend on terved. Neljakesi elatakse ühiselamu kahes toas. Emal on toita ja katta kolm kasvavat last, samal ajal kui ta ise peab oma haigusega toime tulema. Õnneks on emal töö, kuid see on tükitöö ja sellega nelja inimest ülal pidada on väga keeruline. Et hakkama saada, tuleb ka sotsiaaltoetust taotleda. Aga nagu teada, pole meil sedasorti toetused mitte elamiseks, vaid hinges püsimiseks. Kolmele lapsele riideid, eriti aga korralikke talveriideid ja -jalatseid sellise sissetuleku eest ju ei osta. Tegelikult ei osta üldse mitte midagi, hea, kui lastel saab kõhud täis ja maksud makstud. Väljas on aga talv ja pere noorimal ei ole ei talvejopet ega talvesaapaid.

Tegelikult on need vajadused ju nii lihtsad. Nii mõnedki Eestimaa lapsed unistavad jõuluajal talverõõmude nautimisest, ilma et peaks leppima tõsiasjaga, et õue minekuks puuduvad soojad riided.

GSK toetusel ja Sportlandi kaasabil sai väike poiss endale terve komplekti talvevarustust: jope, püksid, mütsi, kindad, talvesaapad, samuti soojemaks ajaks mütsi, pusa, püksid ja tossud. Et Sportland oli vastutulelik ja pakkus head soodustust, sai ka õde endale talvemantli.

_______________________

Ida-Virumaa pere, kus ema kasvatab üksinda kahte poega, kellest noorimal on HIV nagu emalgi. Pere sissetulekuks on ema miinimumpalk, mis tähendab, et lubada ei saa endale midagi, oluline on, et kõhud saaks täis ja maksud makstud. Noorem poiss, kes on varateismeline, tegeleb aktiivselt jalgpalliga. Kahjuks ei ole emal võimalik pojale korralikku trennivarustust osta, vaid poisil tuleb leppida vanema venna vanade treeningjalanõudega. Suur unistus on saada omale arvuti, kuna paljuski on kooliga seonduv kolinud internetti – ka koduste ülesannete tegemine.

Millest võikski veel unistada koolipoiss, kes mängib jalgpalli ja kelle sõbrad suhtlevad internetis?

GSK tegi selle koolipoisi unistused teoks ja juba enne jõule võis noormees minna Sportlandi valima endale nii jalgpalli treeningvarustust kui ka sooje talveriideid. Tuleb mainida, et mitte kunagi pole tal olnud võimalust valida poest seda, mis talle tõeliselt meeldib. Peale selle viis kuller enne jõule sellesse peresse mitu hästi suurt kingipakki, mille sees olid arvuti, kuvar, kõlarid, kõrvaklapid ja üks arvutimäng.

_______________________

Koolieelses eas laps Ida-Virumaal sai nakkuse emalt raseduse ajal. Lapsel on diagnoositud ka autismispektrihäire, mistõttu vajab tema arengu toetamine erilist tähelepanu. Laps tunneb puudust paljude jaoks väga elementaarsetest asjadest: sobivatest riietest ja jalanõudest kevadeks ja suveks, arendavatest mänguasjadest. 

________________________

Algklassides õppiv tüdruk, kes elab isa ja kasuemaga tegeleb aktiivselt spordiga. Tema perele oleks suur abi, kui saaksime toetada spordilaagriga seotud kulude kandmisega.

________________________

11-aastasele poisile meeldib jalgpall ja ujumine. Soovime olla toeks ja motiveerida teda liikumisest rõõmu tundma. Heade inimeste abil leiame talle võimaluse tervislikuks eluviisiks ja paremaks enesetundeks.

_________________________

11-летний мальчик растет у бабушки с дедушкой, так как его родители умерли два года назад от СПИДа. Из-за быстро ухудшавшегося здоровья родителей ребенок уже некоторое время перед их смертью жил у бабушки с дедушкой. У мальчика ВИЧ, которым он заразился при рождении от своей ВИЧ-инфицированной матери. Бабушке и дедушке мальчика приходится справляться с очень многими проблемами, связанными с ВИЧ-инфекцией и травмой, которую потеря родителей нанесла психике внука, а также удовлетворять постоянно увеличивающиеся потребности растущего ребенка, на что двух небольших пенсий никак не хватает. Постоянным источником хлопот для бабушки являются частые вирусные инфекции у внука – это может быть связано с ослабленной из-за ВИЧ иммунной системой. Также ей приходится следить, чтобы внук ежедневно принимал лекарства, которые держат вирус иммунодефицита человека под контролем. Потеря родителей нанесла психике мальчика травму, выражающуюся в том, что он боится оставаться дома и спать в одиночестве. Разумеется, бабушка и дедушка делают все, что в их силах, но им не хватает знаний и умений, а также денежных средств. Бабушка признает, что в ее возрасте нет ни сил, ни нужных знаний, чтобы в достаточной мере поддерживать внука, она беспокоится, что это может принести новые проблемы. Сам мальчик больше всего мечтал, чтобы у него был компьютер.

Компания GSK помогла мечте ребенка сбыться и подарила ему на Рождество компьютер, монитор, колонки, наушники и компьютерную игру.

_______________________

Мальчик дошкольного возраста из Ида-Вирумаа, который родился с инфекцией ВИЧ, полученной от ВИЧ-положительной матери.  Он самый младший ребенок в семье, старшие сестра и брат здоровы. Живут вчетвером в двух комнатах общежития. Матери приходится кормить и обеспечивать троих растущих детей и при этом самой справляться со своим заболеванием. К счастью, у матери есть работа, однако оплата сдельная и содержать на нее четверых очень сложно. Для того, чтобы справляться, приходится ходатайствовать о социальной поддержке. Однако, как известно, этих субсидий хватает лишь на выживание, но не на жизнь. Одежду для троих детей, особенно нормальную зимнюю одежду и обувь, на такие доходы не купишь. В действительности же на эти деньги вообще ничего не купишь, хорошо, если удается прокормить детей и оплатить счета. За окном зима, а у самого младшего нет ни зимней куртки, ни зимних сапог.

На самом деле эти потребности такие простые. Тем не менее, некоторые дети в Эстонии в рождественское время лишь мечтают наслаждаться зимними радостями, потому что у них нет теплой одежды, чтобы выйти на улицу.

При поддержке GSK и с помощью магазина Sportland маленький мальчик получил комплект зимней одежды: куртку, штаны, шапку, перчатки, зимние сапоги, а также шапку, свитер, брюки и кроссовки на более теплое время. В связи с тем, что в магазине Sportland пошли навстречу и предложили хорошую скидку, его сестренка также получила зимнее пальто.

_______________________

Семья в Ида-Вирумаа, где мать в одиночку воспитывает двоих сыновей, у младшего из которых имеется ВИЧ, как и у матери. Весь семейный доход – минимальная зарплата матери. Они не могут себе позволить ничего лишнего, главное – всех накормить и оплатить счета. С Младший сын-подросток активно занимается футболом, но у матери нет возможности купить ему нормальное тренировочное снаряжение, и мальчику приходится мириться со старой спортивной обувью старшего брата. Самая большая мечта – свой компьютер, поскольку многое из того, что связано со школой, переехало в интернет, в том числе выполнение домашних заданий. О чем еще может мечтать школьник, который играет в футбол и чьи друзья общаются в интернете?

GSK воплотил мечты этого школьника в жизнь, и уже перед Рождеством молодой человек смог пойти в Sportland и выбрать себе все, что необходимо для футбольных тренировок, а также теплую зимнюю одежду. Следует упомянуть, что у него еще никогда не было возможности выбирать себе в магазине то, что ему действительно нравится. Кроме того, перед Рождеством курьер доставил в эту семью несколько больших коробок с подарками, в которых были компьютер, монитор, колонки, наушники и одна компьютерная игра.

___________________________

Дошкольник из Ида-Вирумаа заразился ВИЧ от матери во время беременности. У ребенка диагностировано также расстройство аутистического спектра, а потому его развитие требует особенного внимания. Ребенку не хватает вещей, которые для многих являются элементарными: подходящей весенней и летней одежды и обуви, развивающих игрушек.

___________________________

Девочка, учащаяся в начальных классах, которая живет с отцом и мачехой, активно занимается спортом. Ее семье очень помогло бы, если бы мы поддержали их с оплатой спортивного лагеря.

___________________________

11-летнему мальчику нравятся футбол и плавание. Мы хотели бы поддержать его и помочь ощутить радость от активных занятий. Помощь добрых людей даст нам возможность обеспечить ему здоровый образ жизни и улучшить его самочувствие.

___________________________

Toeta HIV-positiivseid lapsi!

Lapsepõlv peab kõikidel lastel olema naeru- ja rõõmurohke! Me saame muuta kõikide  HIV-positiivse diagnoosiga laste elu rõõmsamaks kui teeme väikese annetuse.

_________________________________________________________________________

Поддержи ВИЧ-положительного ребенка!

Детство каждого ребенка должно быть наполнено радостью и смехом! Сделав небольшое пожертвование, мы сможем изменить жизнь всех ВИЧ-положительных детей к лучшему.